Netflix udostępnia za darmo swoje dokumentalne filmy i seriale edukacyjne
Netflix odpowiada na potrzeby nauczycieli, udzielając dostępu do filmów i seriali dokumentalnych – informacja prasowa.
Netflix: Od wielu lat Netflix umożliwia nauczycielom wyświetlanie filmów i seriali dokumentalnych w ramach zajęć lekcyjnych. Jednak w obliczu zamknięcia szkół pokazywanie materiałów w klasie stało się niemożliwe. Postanowiliśmy więc odpowiedzieć na potrzeby zgłaszane nam przez nauczycieli, udostępniając wybrane filmy i seriale dokumentalne za pośrednictwem kanału Netflix dla rynku amerykańskiego w serwisie YouTube. Pełną listę dostępnych tytułów dokumentalnych zamieszczamy poniżej.
Obecnie udostępnione zostały dokumenty w języku angielskim. Jeszcze w tym tygodniu dostępne będą do nich napisy w kilkunastu wersjach językowych. Rodzicom i nauczycielom zalecamy sprawdzenie kategorii wiekowej dla każdego z tytułów przed dokonaniem właściwego wyboru dla dzieci i uczniów.
Dostępne darmowe filmy i seriale
„XIII poprawka” (film)
Tytuł tego niezwykłego i elektryzującego filmu dokumentalnego Avy DuVernay stanowi nawiązanie do XIII poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która stanowi, że „Nie będzie w Stanach Zjednoczonych ani niewolnictwa, ani przymusowych robót, chyba że jako kara za przestępstwo, którego sprawca został prawidłowo skazany”. DuVernay w niezwykle klarowny sposób pokazuje, jak doszło do tego, że drugą część tej deklaracji zaczęto wykorzystywać jako podstawę do masowej kryminalizacji i rozrostu przemysłu więziennego. Archiwalne zdjęcia, opinie licznych działaczy, polityków oraz historyków, a także opowieści byłych więźniów i więźniarek składają się na niepowtarzalne dzieło, które stanowi syntezę długiej i złożonej historii.
„Abstrakt: Sztuka designu” (serial — sezon 1)
Serial „Abstrakt: Sztuka designu” zabiera widzów w niezwykłą podróż szlakiem tajemnic sztuki, technologii oraz filozofii wzornictwa. Poznaj najlepszych projektantów na świecie i zachwyć się kreatywnością najbardziej inspirujących wizjonerów działających w różnych dziedzinach, których dzieła kształtują naszą kulturę i przyszłość.
„Niemowlęta” (serial — wybrane odcinki)
„Niemowlęta” to fascynujący serial dokumentalny, którego nakręcenie zajęło trzy lata. Przygląda się on cudowi pierwszego pełnego roku życia dziecka przez pryzmat pionierskich odkryć czołowych naukowców z całego świata. Serial ukazuje epicką podróż od bezbronnego niemowlęcia do niezależnego jednolatka, którą pokonuje każdy człowiek. Pokazuje także, jak narodziny dziecka odmieniły życie 15 rodzin, oraz przedstawia wnioski płynące z najnowszych badań poważanych naukowców, którzy opowiadają o swoich osobistych drogach do odkrycia tajemnic niemowlęcego umysłu. Ten wypełniony emocjonującą niepewnością rodzicielstwa serial bada każdy kamień milowy w rozwoju niemowlęcia: od pierwszej więzi noworodka z rodzicami, nauki karmienia, spania w nocy, raczkowania po pokoju, wymawiania pierwszych słów i odkrywania otaczającego świata, aż do wkroczenia w okres poniemowlęcy.
„Ścigając koralowce” (film)
Film „Ścigając koralowce” powstał dzięki połączonym umiejętnościom i wiedzy specjalisty od reklamy, pasjonata raf koralowych, najlepszych projektantów sprzętu fotograficznego i słynnych biologów badających podwodny świat. Ich wspólne wysiłki pozwoliły stworzyć pierwszy aparat do zdjęć poklatkowych, który na bieżąco rejestruje zjawisko blaknięcia raf koralowych. Ekipa zawzięcie walczy ze złośliwością rzeczy martwych i siłami natury, próbując zdobyć złote runo: niekwestionowany dowód na tragiczne zmiany zachodzące w głębinach. Zapierające dech w piersiach zdjęcia, umiejętnie dawkowane napięcie i wzruszenia sprawiają, że film „Ścigając koralowce” porusza widzów i motywuje ich do działania.
„Wyjaśniamy” (serial — wybrane odcinki)
Stworzony w ramach partnerstwa z Vox Entertainment serial zabiera widzów w podróż po przeróżnych aktualnych tematach z całego świata, wyjaśniając co, kto, kiedy, gdzie i dlaczego. Każdy odcinek poświęcony jest innemu zjawisku, które oddaje ducha naszych czasów. Poruszane tematy omawiane są przez cieszących się autorytetem ekspertów z różnorodnych dziedzin, takich jak polityka, nauka czy kultura popularna.
„Podbić Kongres” (film)
„Podbić Kongres” stanowi zapis zaciekłej walki politycznej, jaką podczas wyborów połowy kadencji w 2018 r. cztery progresywne kandydatki stoczyły ze starymi waszyngtońskimi wyjadaczami. W ten sposób udało im się zachwiać ustalonym politycznym porządkiem. Gdy w apogeum kryzysu finansowego urodzoną na Bronksie Alexandrię Ocasio-Cortez dotknęła osobista tragedia, dziewczyna musiała zakasać rękawy i rozpocząć pracę na dwie zmiany jako kelnerka, aby nie dopuścić do zlicytowania rodzinnego domu. Po śmierci ukochanej osoby, która cierpiała na groźną, ale uleczalną chorobę, Amy Vilela nie wiedziała, jak dać upust złości na niewydolny amerykański system opieki zdrowotnej. Pracująca w branży medycznej pastor Cori Bush dołączyła do protestów po tym, jak policja zastrzeliła w jej okolicy nieuzbrojonego czarnego mężczyznę, co doprowadziło do gwałtownych protestów tłumionych przez władze przy użyciu czołgów. Córka górnika, Paula Jean Swearengin, miała już dość bezczynnego przyglądania się temu, jak jej przyjaciele i krewni cierpią z powodu działalności sektora górniczego.
„Nasza planeta”(serial)
Ten ośmioodcinkowy serial twórców wielokrotnie nagradzanego programu „Planeta Ziemia” opowiada o wyjątkowych cudach natury, a jego narratorem jest Sir David Attenborough. W nakręconej we współpracy ze Światowym Funduszem na rzecz Przyrody „Naszej planecie” możemy po raz pierwszy podziwiać zapierające dech w piersiach ujęcia dziewiczych zakątków Ziemi i żyjących tam zwierząt, zarejestrowane przy wykorzystaniu najnowszych technologii filmowych. Zdjęcia do tego ambitnego projektu kręcono przez 4 lata w 50 krajach na wszystkich kontynentach, gdzie ponad 600 członków ekipy wspólnie nagrało materiał o długości ponad trzech i pół tysiąca dni zdjęciowych. Serial będzie poświęcony niezwykłej różnorodności siedlisk przyrodniczych na całym świecie, od odległego arktycznego pustkowia i tajemniczych głębi oceanów aż po rozległe krajobrazy Afryki i tętniące życiem dżungle Ameryki Południowej.
„Okresowa rewolucja” (film krótkometrażowy)
W wiosce położonej niedaleko indyjskiego Delhi kobiety rozpoczynają cichą rewolucję: walczą z głęboko zakorzenionym piętnem menstruacji. Ich historię opowiada krótki dokument „Okresowa rewolucja”, którego reżyserką jest Rayka Zehtabchi. Całe pokolenia kobiet w tej okolicy nie miały dostępu do podpasek, co powodowało problemy zdrowotne i opuszczanie lekcji lub całkowitą rezygnację z nauki w szkole. Jednak gdy w wiosce pojawia się automat do podpasek, kobiety uczą się produkować i sprzedawać własne podpaski, dzięki czemu nabierają wiary we własne siły. Nadają swojej marce nazwę „FLY”, bo chcą, żeby kobiety mogły wznieść się ponad własne ograniczenia. Impuls do walki o godność dały bohaterkom reportażu uczennice z odległej kalifornijskiej szkoły, które zebrały pierwsze fundusze na automat do podpasek i założyły organizację non-profit o nazwie „The Pad Project”.
„Białe Hełmy” (film krótkometrażowy)
Oryginalny krótkometrażowy film wyprodukowany przez Netflix, którego akcja rozgrywa się w syryjskim Aleppo oraz w Turcji na początku 2016 r. „Białe Hełmy” to historia trzech ratowników-ochotników, którzy ryzykują własnym życiem, aby chronić cywilów dotkniętych przez wojnę, jednocześnie cały czas martwiąc się o los swoich najbliższych. Film „Białe Hełmy”, w reżyserii nominowanego do Oscara Orlando von Einsiedela i wyprodukowany przez Joannę Natasegarę, to poruszający obraz strasznej rzeczywistości zwykłych Syryjczyków żyjących w ogarniętym wojną kraju, a zarazem refleksja nad siłą ludzkiej duszy.
„Zion” (film krótkometrażowy)
„Zion” to porywająca historia Ziona Clarka — młodego zapaśnika urodzonego bez nóg, który dorastał w rodzinach zastępczych. Już na początku szkoły Clark podjął treningi ze swoimi pełnosprawnymi rówieśnikami. Aktywność fizyczna zaczęła pełnić dla niego funkcję terapeutyczną, a klub stał się źródłem rodzinnego ciepła. Zion był wciąż przerzucany między różnymi domami zastępczymi, więc jedyną stałą rzeczą w jego dzieciństwie były właśnie zapasy. Ten krótkometrażowy oryginalny dokument Netflix wyreżyserował Floyd Russ.
Od redakcji: Udostępnione materiały są w języku angielskim, jednak można skorzystać z automatycznego tłumacza YouTube by uzyskać polskie napisy.
#zostanwdomu
Polecamy również
Premiery filmowe w ofercie HBO GO Polska – trylogia „Kapitan Ameryka”
Super sprawa! “Our Planet” to rewelacyjny materiał! Oglądałam to całkiem niedawno i ciężko było się oderwać od ekranu 🙂