HBO GO Polska – dzisiejsze premiery (14.01.2018)
W niedzielę do oferty HBO GO Polska trafiły trzy nowe filmy.
Pokot (2017) – kryminalny – 15+ – polskie audio i napisy – 123 min. Dostępne do: 30.06.2019
Emerytowana inżynierka postanawia zająć się sprawą tajemniczych morderstw, których ofiarami są myśliwi. Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem, kontrowersyjna adaptacja powieści Olgi Tokarczuk.
Janina Duszejko (Agnieszka Mandat) to emerytowana inżynierka, która mieszka w małej wiosce w Sudetach. Kobieta uczy angielskiego w miejscowej szkole, czyta w gwiazdach i rozmawia ze zwierzętami. Pewnej zimowej nocy Duszejko znajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności jego śmierci są wyjątkowo tajemnicze. Z czasem sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca, a w mieścinie zaczynają pojawiać się kolejne zwłoki. Widząc bezradność policji, emerytka wszczyna własne śledztwo.
Nominowana do Oscara Agnieszka Holland (Europa Europa, W ciemnościach) oraz jej córka Kasia Adamik (Boisko bezdomnych, Amok) przedstawiają intrygującą adaptację powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Reżyserki zręcznie mieszają gatunki i budują sugestywny, niepokojący klimat. Obraz jest jednocześnie czarnym kryminałem, thrillerem, baśnią oraz satyrą społeczną. Twórczyniom udaje się uchwycić ducha polskiej prowincji i pokazać zepsucie wpływowych przedstawicieli lokalnej społeczności. W głównej roli bezbłędnie odnajduje się aktorka Agnieszka Mandat-Grąbka (Zwerbowana miłość, Jeziorak). Partnerują jej m.in.: Wiktor Zborowski (Ogniem i mieczem), Jakub Gierszał (Sala samobójców), Patrycja Volny (Śmierć czeskiego psa), Miroslav Krobot (Opowieści o zwyczajnym szaleństwie). Produkcja została wyróżniona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale, Europejską Nagrodą Filmową dla autorki kostiumów Katarzyny Lewińskiej oraz gdyńskimi Złotymi Lwami za reżyserię.
W rolach głównych: Agnieszka Mandat-Grabka, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Patrycja Volny, Miroslav Krobot.
20th Century Woman / Kobiety i XX wiek (2016) – komediodramat – 12+ – polskie napisy i lektor – 114 min. Dostępne do: 31.12.2018
Annette Bening, Elle Fanning oraz Greta Gerwig w rolach trzech kobiet, które mają ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości dorastającego chłopaka.
Koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Dorothea Fields (Annette Bening) to ekscentryczna rozwódka po pięćdziesiątce, która jest właścicielką wielkiego domu w Santa Barbara. Kobieta wychowuje samotnie nastoletniego syna Jamiego (Lucas Jade Zumann). Nie jest to jednak łatwe zadanie. Dorastający chłopak coraz bardziej się od niej oddala. Zdesperowana matka prosi o pomoc swoją sublokatorkę Abbie (Greta Gerwig) oraz przyjaciółkę syna Julie (Elle Fanning).
Pełne uroku, wybornie zagrane kino niezależne w reżyserii znanego z Debiutantów i Rodzinki Mike’a Millsa. Twórca bierze na warsztat takie tematy, jak dojrzewanie, kobiecość, niekonwencjonalna rodzina czy skomplikowane relacje między bliskimi ludźmi. Mówi też o przemianach społeczno-kulturowych w Ameryce przełomu lat 70. i 80 ubiegłego wieku. W role silnych i wyrazistych bohaterek wcielają się bezbłędnie: czterokrotnie nominowana do Nagrody Akademii Annette Bening (American Beauty, Wszystko w porządku), dwukrotnie wyróżniona nominacją do nagrody Saturna Elle Fanning (Super 8, Czarownica) oraz nominowana do Złotego Globu Greta Gerwig (Greenberg, Frances Ha). Przepełniony nostalgią, słodko-gorzki obraz zwraca uwagę świetnie oddanymi realiami epoki oraz doskonałą ścieżką dźwiękową. Produkcja zdobyła nominację do Oscara w kategorii „najlepszy scenariusz oryginalny”. Otrzymała też dwie nominacje do Złotego Globu – dla najlepszego filmu i dla najlepszej aktorki (Annette Bening).
W rolach głównych: Annette Bening, Elle Fanning, Greta Gerwig, Lucas Jade Zumann, Billy Crudup.
Compte tes blessures / Posmak tuszu (2016) – dramat – 15+ – polskie napisy i lektor – 77 min. Dostępne do: 30.06.2019
Relacja między ojcem a synem zostaje wystawiona na poważną próbę po tym, jak w ich życiu pojawia się ponętna kobieta.
Vincent (Kévin Azaïs) to zbuntowany dwudziestoczterolatek, który jest liderem zespołu rockowego. Jego wielką pasją są tatuaże. Ma już nimi pokryte pół ciała. Na szyi sprawił sobie nawet wizerunek taty (Nathan Willcocks), z którym łączy go bardzo skomplikowana relacja. Kiedy pewnego dnia jego ojciec zaczyna spotykać się z nową dziewczyną – Julią (Monia Chokri) – więzy krwi zaczynają mieć dla chłopaka coraz mniejsze znaczenie. Zafascynowany kobietą, postanawia ją zdobyć, nie zważając na nic.
Pełen silnych emocji dramat obyczajowy, który opowiada o skomplikowanej relacji ojca i syna. Między dwóch mężczyzn wchodzi atrakcyjna, trzydziestoletnia kobieta, która burzy całą pozorną stabilizację. Porównywany z filmami Xaviera Dolana, obraz elektryzuje i do końca trzyma w napięciu. Wiarygodne, złożone psychologicznie kreacje stworzyli w nim laureat Cezara Kévin Azaïs (Miłość od pierwszego ugryzienia, Souvenir), Monia Chokri (Wyśnione miłości, Na zawsze Laurence) i Nathan Willcocks (Śmierć w blasku sławy, serial Missions). Ważną częścią filmu jest również hardcorowa muzyka. Za reżyserię odpowiedzialny był Morgan Simon (krótki metraż Essaie de mourir jeune), który na MFF w San Sebastian został wyróżniony Nagrodą Specjalną w kategorii „debiut reżyserski”. Film spotkał się też z ciepłym przyjęciem na festiwalach Ars Independent, Tofifest, w Sztokholmie oraz Bordeaux.
W rolach głównych: Kévin Azaïs, Monia Chokri, Nathan Willcocks, Julien Krug, Selim Aymard.
Czytaj również:
KOMENTARZE: