Netflix: Nieco ponad dwa lata temu uruchomiliśmy stronę FAST.com, na której można łatwo, szybko i bez żadnych opłat sprawdzić, czy dostawca internetowy rzeczywiście zapewnia deklarowaną prędkość usługi. Od tego czasu odnotowaliśmy ogromny wzrost popularności serwisu.
W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy liczba użytkowników strony FAST.com zwiększyła się dwukrotnie, a od momentu jej uruchomienia użytkownicy z całego świata przeprowadzili ponad pół miliarda* testów prędkości.
Użytkownicy strony FAST.com informowali nas, że chcieliby zdobyć więcej danych na temat swoich połączeń internetowych. Dlatego dziś udostępniamy możliwość pomiaru opóźnienia połączenia i prędkości wysyłania. Ten drugi parametr odnosi się do szybkości przesyłania danych z urządzenia użytkownika do sieci Web. Z kolei opóźnienie to wartość opisująca czas potrzebny na przesłanie danych z urządzenia użytkownika na serwer i z powrotem. Będzie ona mierzona zarówno na połączeniu nieobciążonym, jak i obciążonym. Pomiar na połączeniu nieobciążonym odnosi się do czasu opóźnienia, gdy w sieci, z której korzysta użytkownik, brak jest innego ruchu. Z kolei pomiar na połączeniu obciążonym odnosi się do czasu opóźnienia, gdy w sieci są wykonywane zadania wymagające obsługi dużej ilości danych.
Oto prosty przykład: załóżmy, że użytkownik gra na komputerze w grę online. Jeśli jest jedyną osobą korzystającą z sieci, to czas pomiędzy wykonaniem działania w grze (np. poruszeniem myszą lub kliknięciem jej przycisku) a odpowiedzią serwera będzie w przybliżeniu odpowiadał zmierzonej wartości opóźnienia na połączeniu nieobciążonym . Jeśli jednak inny użytkownik sieci jednocześnie ogląda film w technologii przesyłania strumieniowego, tworzy kopię zapasową zdjęć w chmurze lub podejmuje inne aktywności obejmujące przetwarzanie ogromnych ilości danych, czas reakcji będzie odpowiadał zmierzonej wartości opóźnienia na połączeniu obciążonym Najlepiej jest, gdy te dwie wartości są do siebie zbliżone. Inny wynik może tłumaczyć problemy z wykonywaniem zadań wrażliwych na opóźnienia (granie w gry, prowadzenie rozmów wideo, przeglądanie internetu itp.) w warunkach intensywnego obciążenia sieci. Wówczas należy sprawdzić konfigurację sieci (pomocne informacje można znaleźć na stronie bufferbloat.net) lub skontaktować się z dostawcą internetowym.
Wszyscy chcemy móc szybko i bezproblemowo korzystać z internetu. Oferowane prędkości połączeń są jednak bardzo zróżnicowane i zależą od aktywności innych użytkowników oraz obciążenia zasobów udostępnianych przez dostawcę internetowego. Dzięki możliwości pomiaru nowych parametrów na stronie FAST.com użytkownicy mogą w dowolnym czasie uzyskać pełniejszy obraz prędkości swojego połączenia internetowego.
Nadal czekamy na uwagi dotyczące strony FAST.com. To dzięki nim możemy zapewnić, że oferowane przez nas narzędzie jest przydatne i wartościowe. Niezależnie od wszystkiego deklarujemy, że strona FAST.com zawsze będzie przejrzysta i wolna od reklam.
Prędkość i opóźnienie wysyłania można teraz sprawdzić na stronie FAST.com, a uzyskanymi wynikami podzielić się na Facebooku lub Twitterze.
* Próg ćwierci miliarda testów prędkości na stronie FAST.com został przekroczony w listopadzie 2017 r. Kolejne ćwierć miliarda testów wykonano od grudnia 2017 r. do czerwca 2018 r.
Czytaj również:
Aktualizacje w ofercie Netflix Polska (17.07.2018)
Premiery filmowe w ofercie Netflix Polska cd. (15.07.2018)