Netflix: Serial Opowieści pokolenia z papieżem Franciszkiem ukazuje chwytające za serce historie starszych ludzi, widziane oczami młodych filmowców.
Twórcy produkcji traktują je jak prawdziwą skarbnicę wiedzy, z której kolejne pokolenia mogą czerpać inspiracje i naukę. Pochodzący z całego świata mężczyźni i kobiety 70+ dzielą się swoimi przeżyciami przed kamerą, za obiektywem której stanęli utalentowani młodzi filmowcy. Te osiemnaście niezwykłych opowieści zostało nakręconych zaledwie w ciągu roku na pięciu różnych kontynentach.
Każdy odcinek serialu odnosi się do jednego z ważnych aspektów ludzkiego losu, takich jak: miłość, marzenia, życiowe zmagania, praca. Doświadczenia kobiet i mężczyzn reprezentujących różny status społeczny, pochodzenie, kulturę i wyznanie służą zobrazowaniu uniwersalnych wartości, wspólnych dla wszystkich ludzi. Wśród bohaterów serialu szczególną rolę odgrywa papież Franciszek, którego rozmowa z Antoniem Spadaro nie tylko czyni to zetknięcie dwóch różnych pokoleń niezwykle wyjątkowym, ale także stanowi element łączący wszystkie cztery odcinki.
W wywiadzie Ojciec Święty przedstawia się nie tylko jako przewodnik duchowy, ale po prostu jako Jorge Mario Bergoglio, zwykły człowiek opowiadający historię swojego życia, przeplataną anegdotami, osobistymi przemyśleniami i nigdy wcześniej nieujawnionymi, niezwykłymi wspomnieniami.
Opowieści pokolenia z papieżem Franciszkiem | Oficjalny zwiastun | Netflix
ODCINEK 1 – MIŁOŚĆ
Pierwszy odcinek, który miał premierę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie, porusza uniwersalny i ponadczasowy temat miłości. Reżyser Martin Scorsese, wielokrotnie nagradzany przez Amerykańską Akademię Filmową, po raz pierwszy ujawnia nieznane dotąd szczegóły z życia prywatnego i zawodowego w intymnym wywiadzie ze swoją córką, aktorką i reżyserką Francescą Scorsese.
Znana brytyjska etolożka i ekolożka dr Jane Goodall, założycielka Instytutu Jane Goodall i Posłanka Pokoju ONZ, zdradza tajniki swojej pracy i odsłania kulisy badań, które zrewolucjonizowały sposób myślenia o zwierzętach. Wśród pozostałych bohaterów odcinka, o mniej znanych nazwiskach, lecz równie barwnych życiorysach, są: Vito Fiorino, który w 2013 r. u wybrzeży Lampedusy uratował życie 47 rozbitków, Estela Barnes de Carlotto, założycielka ruchu Babcie z Plaza de Mayo w Buenos Aires, oraz Carlos i Cristina Solis, starsze małżeństwo z Urugwaju, które łączy pasja do tanga.
ODCINEK 2 – MARZENIA
Drugi odcinek opowiada o marzeniach kobiet i mężczyzn z różnych zakątków świata. David Lowe, nowozelandzki naukowiec i nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla współautor raportu o zmianie klimatu, który jako jeden z pierwszych nagłośnił problem globalnego ocieplenia, dziś opowiada się po stronie młodych ludzi z całego świata, protestujących na rzecz ochrony środowiska.
Amerykanka Betty Kilby przedstawia dramatyczne losy swoich przodków, zabierając widzów w niezwykłą podróż ich śladami. Kulminacją historii jest spotkanie z dziećmi ludzi, u których jej rodzina pracowała w niewoli. W ten sposób bohaterka urzeczywistnia jedno z największych marzeń Martina Luthera Kinga – aby potomkowie niewolników i ich właścicieli zasiedli w pojednaniu przy jednym stole. Danilo Mena Hernandez, farmer mieszkający w lasach Kostaryki, spełnia marzenie swoich niewidomych dzieci i zabiera je po raz pierwszy nad morze, by mogły doświadczyć go innymi zmysłami. 89-letnia Hiszpanka, Montserrat Mechò, pomimo wieku nie rezygnuje z pasji do skydivingu – na swoim koncie ma już ponad 900 skoków. W ten sposób chce uczcić pamięć syna, który zginął w tragicznym wypadku.
ODCINEK 3 – ZMAGANIA
Życie bohaterów trzeciego odcinka skupia się wokół walki – od drobnych codziennych zmagań po fundamentalny bój o prawa człowieka.
Austra Bertha Flores, pierwsza burmistrzyni w Hondurasie, opowiada o swoich wysiłkach na rzecz obrony praw najsłabszych obywateli oraz osobistej walce o doprowadzenie przed sąd ludzi odpowiedzialnych za morderstwo jej córki. Południowoafrykański fotograf i jeden z przywódców ruchu przeciw reżimowi apartheidu, Omar Badsha, po 40 latach spełnia złożoną przez siebie obietnicę. Wśród bohaterów odcinka są także Felipe Pomar, pierwszy mistrz świata w surfingu z lat 60., któremu strach pozwolił odnaleźć wewnętrzną siłę, oraz Gisèle Assouad Marie Sabbagh, syryjska uchodźczyni przebywająca obecnie w Libanie, która w wieku 87 lat stawia czoła kolejnej relokacji.
ODCINEK 4 – PRACA
Czwarty i ostatni odcinek poświęcony jest tematyce pracy. Jednym z jego bohaterów jest wielokrotnie nagradzany przez Amerykańska Akademię Filmową reżyser Martin Scorsese, który w wywiadzie ze swoją córką, aktorką i reżyserką Francescą Scorsese zdradza, na czym polegały początki jego fascynacji kinem. Nike Okundaye, jedna z najbardziej znanych na świecie afrykańskich artystek, opowiada o przeszkodach, jakie musiała pokonać na drodze do sukcesu. W odcinku ukazana jest także historia Dony Natalii, 73-letniej „partery” z Meksyku, która kontynuuje najstarsze tradycje położnictwa i towarzyszy kobietom w jednym z najbardziej niezwykłych momentów ich życia – narodzinach dziecka. Pojawi się również Trinh Ngoc, 90-letni szewc z Wietnamu, dla którego praca jest prawdziwą pasją, oraz Moshe Basson, izraelski szef kuchni, który prowadzi w Jerozolimie własną restaurację, gdzie odtwarza przepisy i dania wspomniane w Biblii, aby za pomocą smaków i zapachów zachować pamięć o przeszłości.
Historie pokolenia z papieżem Franciszkiem to wyjątkowy serial dokumentalny prezentujący wyjątkowe historie, które z pewnością poruszą serca widzów i staną się dla nich prawdziwą inspiracją. Serial zadebiutuje w ofercie Netflix już 25 grudnia.
Simona Ercolani:
Simona Ercolani – wielokrotnie nagradzana producentka, autorka i reżyserka. Od lat działa społecznie, dając możliwość opowiedzenia swoich historii cichym bohaterom o nietuzinkowych życiorysach. Swoją pasję przekształciła w pracę, a zdobyte doświadczenie w biznes. W 2010 roku założyła Stand By Me, niezależne przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją telewizyjną, w którym pełni funkcję dyrektorki generalnej i dyrektorki kreatywnej.
Jej pierwszy wielki sukces sięga 1998 roku kiedy to stworzyła, wyprodukowała i wyreżyserowała format sportowy Sfide (Rai 3). Program, jeden z najdłużej realizowanych przez Rai, został okrzyknięty sukcesem zarówno przez publiczność, jak i krytyków, zmieniając sposób opowiadania historii sportowych i zdobywając liczne nagrody telewizyjne, w tym Oscar TV.
Wśród produkcji dokumentalnych jej największe sukcesy to: Nuovi Eroi (pięć sezonów na Rai 3), 1989; Cronache dal muro di Berlino (Rai 3, 2019), Giorgio Ambrosoli: il prezzo del coraggio (Rai 1, 2019), L’Aquila 3.32 – La generazione dimenticata (Rai 2, 2019), Il Condannato – Cronaca di un Sequestro (Rai 3, 2018), L’Italia del treno i L’Italia delle navi (History Channel, 2018, 2020), serial dokumentalny Dottori in corsia dla Rai Fiction (pięć sezonów na Rai 3), Sconosciuti (Rai 3, od 2013 do 2016) oraz filmy dokumentalne Mafia Bunker (History, 2013), In viaggio con Sammy (NatGeo, 2015), La Banda della Magliana (History Channel, 2010) i La classe operaia va all’inferno (2009).
W 2020 roku została odznaczona przez prezydenta Sergio Mattarellę Orderem Zasługi Republiki Włoskiej za zaangażowanie i pracę jako producentka i pisarka.
Stand By Me:
Stand By Me zostało założone w 2010 roku przez wielokrotnie nagrodzoną scenarzystkę, reżyserkę i producentkę Simonę Ercolani. Firma wyprodukowała znaczną liczbę filmów dokumentalnych, takich jak: Doctors in the Ward – Bambino Gesù Children’s Hospital, którego piąty sezon jest aktualnie w fazie produkcji dla RAI; Maradona Confidential i Mafia Confidential dla Nat Geo oraz inne tytuły dla A+E, Rai i Discovery. Wśród innych udanych produkcji znalazła się długa seria Nuovi Eroi, dedykowana obywatelom odznaczonym przez prezydenta Mattarellę Orderem Zasługi. Seria została stworzona we współpracy z Kancelarią Prezydenta Republiki. Ponadto w portfolio firmy znajdziemy również dokumenty nadawane w godzinach szczytu w Rai 1, Io, a popular judge at the maxi trial, Giorgio Ambrosoli: il prezzo di coraggio oraz seriale dla dzieci takie jak nagradzany JAMS, koprodukowany z Rai, Sara & Marti i Rycerze Castelcorvo, oba dla Disney+. Stand By Me jest częścią Asacha Media Group, paneuropejskiej firmy zajmującej się tworzeniem i produkcją oryginalnych treści nieanglojęzycznych dla europejskich platform streamingowych i wydawniczych.
Informacje o serwisie Netflix
Netflix to jeden z największych na świecie rozrywkowych serwisów streamingowych, z którego korzysta 214 mln opłacających abonament użytkowników w ponad 190 krajach. Udostępnia on wiele gatunków filmów, seriali, programów i gier mobilnych w różnych językach. Netflix umożliwia użytkownikom oglądanie materiałów bez ograniczeń czasowych, o każdej porze, w dowolnym miejscu i przy użyciu niemal każdego urządzenia wyposażonego w ekran i połączonego z internetem. Rejestracja w serwisie pozwala na swobodne uruchamianie, zatrzymywanie i wznawianie odtwarzania — bez reklam i zobowiązań.
Polecamy również
🎁 Grudniowe premiery na Netflix – oficjalna lista filmów i seriali 🎁