Showmax Polska: Ładunek 200, Brat, Brat 2 – rosyjska odpowiedź na mocne kino rodem z USA
Na Showmax zadebiutowały trzy filmy rosyjskiego twórcy Alekseya Balabanova. Zmarły w 2013 roku reżyser, scenarzysta i producent określany był wizjonerem rosyjskiego kina i jednym z najbardziej interesujących współczesnych europejskich artystów.
Był laureatem wielu nagród, głównie świata filmu rosyjskiego, ale również Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Był także nominowany na Festiwalu Filmowym w Wenecji za film Też chcę z 2012 roku.
Jednym z pierwszych wielkich filmów Balabanova był obraz Brat z 1997 roku. Początek lat dziewięćdziesiątych, postsowiecka Rosja. Brudne ulice Sankt Petersburga, a na nich Daniło – młody mężczyzna, który przybywa do wielkiego miasta odwiedzić swojego brata. Bohater bardzo szybko trafia do przestępczego świata, gdzie musi dokonywać coraz trudniejszych wyborów. Brat robi wrażenie naturalizmem i bezkompromisową wizją postsowieckiej Rosji. Jest to kino bardzo brutalne, które można porównać np. do Psów Pasikowskiego czy amerykańskiego, mocnego kina spod znaku gangsterskich porachunków z lat dziewięćdziesiątych.
Film spodobał się tak bardzo, że Aleksey Balbanov postanowił nakręcić kontynuację. W 2000 roku ukazał się Brat 2. Tym razem bracia wybierają się w podróż do USA, gdzie – mszcząc się za śmierć jednego z przyjaciół – stają do walki zarówno z amerykańską, jak i rosyjską mafią. W obu filmach główną rolę gra Sergey Bodrov Jr., okrzyknięty po swoich występach nadzieją rosyjskiego aktorstwa. Niestety, życie młodego wówczas aktorka zakończyło się tragicznie. Artysta zginął przez lawinę w Osetii Północnej. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Ojcem aktorka był reżyser Sergey Bodrov, artysta działający zarówno w Rosji (Pocałunek niedźwiedzia), jak i w Hollywood (Siódmy syn).
Największy sukces artystyczny Aleksey Balbanov odniósł jednak później. W 2007 roku do kin trafił obraz Ładunek 200, jeden z najbardziej wstrząsających filmów w historii kinematografii. Sam fakt, że aktorzy, dla których pisane były główne role, zrezygnowali z występu po przeczytaniu scenariusza, świadczy już, jak kontrowersyjnym materiałem jest ten film.
Rok 1984, ZSRR chyli się ku upadkowi. Po jednej z wiejskich potańcówek młoda dziewczyna, córka komisarza ludowego, przepada bez wieści. W tę samą noc zastrzelony zostaje człowiek, a za jego morderstwo posądzają niewinnego gospodarza domu. Obie sprawy, które się niepokojąco łączą, prowadzi kapitan Żurow.
Ładunek 200 – po rosyjsku Gruz 200 – to wojskowy termin używany na oznaczenie transportu ciał żołnierzy poległych na froncie i wysyłanych do domu. Aleksey Balabanov służył w armii radzieckiej w jednostce transportu powietrznego. W roku 1983 został wysłany do Afganistanu. W zakres obowiązków oddziału wchodził m.in. transport ciał poległych żołnierzy. Jeden z doświadczonych współtowarzyszy opowiedział mu historię o znikających zwłokach i braku kontroli nad procesem przewożenia ciał do kraju. Opowieść ta stała się inspiracją do napisania scenariusza filmu.
O Showmax
Showmax to serwis, w którym można oglądać seriale i filmy przez internet. W ramach miesięcznej opłaty użytkownicy mogą cieszyć się treściami w dowolnych ilościach – bez reklam, za pomocą rozmaitych urządzeń, m.in. smartfonów, tabletów, komputerów czy telewizorów. Mogą także skorzystać z funkcji Ściągnij i oglądać tytuły nawet bez dostępu do internetu. Serwis można wypróbować za darmo przez 14 dni, rejestrując się na www.showmax.com.
Czytaj również:
Nowy sezon programu Johna Olivera dostępny już od dziś, 23 lutego 2018r. w HBO GO i HBO3
Aktualizacje i premiery w ofercie Netflix Polska (23.02.2018)
KOMENTARZE: