Wytępić całe to bydło – nowy serial dokumentalny HBO debiutuje w ofercie HBO GO

Facebooktwitter

hbo go seriale

Czteroczęściowy serial dokumentalny HBO Wytępić całe to bydło to podróż w czasie, odsłaniająca mroczne karty w dziejach ludzkości. Produkcja dekonstruuje sposoby tworzenia i tuszowania historii, skupiając się na aktach wyzysku i ludobójstwa, które stały za kolonializmem. Pierwsze dwa odcinki serialu są już dostępne w HBO GO, premiera dwóch kolejnych zaplanowana została na jutro.

Czteroodcinkowy serial dokumentalny HBO Wytępić całe to bydło w reżyserii Raoula Pecka (Nie jestem twoim murzynem, film HBO Czasem w kwietniu) zabiera widzów w podróż w czasie, aby odsłonić przed nami najmroczniejsze karty w dziejach ludzkości.  W kolejnych odcinkach reżyser dekonstruuje proces tworzenia historii i ukrywania niewygodnych faktów, szczegółowo analizuje wyzysk i ludobójstwo wpisane w europejski kolonializm w Afryce i Ameryce oraz jego wpływ na współczesne społeczeństwo, zachęcając widzów, aby zastanowili się, jak obecnie pisana jest historia.

Jako scenarzyści, twórcy i filmowcy nie mamy wyboru – musimy pokazywać w naszych filmach społeczeństwo i, najlepiej  jak umiemy, analizować to, co w nim widzimy – podkreśla Raoul Peck. – Jako artyści musimy przekraczać granice naszej sztuki.

Serial Wytępić całe to bydło oparty jest na dziełach trzech pisarzy i uczonych – powieści Svena Lindqvista „Wytępić całe to bydło”, monografii Roxanne Dunbar-Ortiz „An Indigenous Peoples’ History of the United States” oraz książce Michela-Rolpha Trouillota „Silencing the Past”.

hbo go seriale

Reżyser Raoul Peck analizuje w produkcji i osadza w nowym kontekście dziedzictwo ludobójstwa rdzennych Amerykanów i amerykańskiego niewolnictwa oraz ich ogromny wpływ na naszą teraźniejszość. W serialu zobaczymy zestawione ze sobą zdjęcia dokumentalne i materiały archiwalne, dynamiczne animowane sekwencje oraz fabularyzowane sceny. Wszystkie te elementy składają się na pełną dramaturgii akcję, w której splata się historia, współczesność i fikcja. Twórca wychodzi poza granice filmowych i artystycznych konwencji, łącząc archiwalne nagrania z fabularyzowanymi ujęciami.

hbo go seriale

W kolejnych odcinkach serialu materiały dokumentalne zostały zestawione z fabularyzowanymi scenami nakręconymi na podstawie napisanego przez Pecka scenariusza, aby stworzyć spójną, wielowątkową opowieść, w której rzeczywistość i fikcja splatają się, zwiększając jej dramaturgię.   W roli głównej w fabularyzowanych scenach serialu zobaczymy Josha Hartnetta (Pearl Harbor, Helikopter ogniu).  Serial, który łączy w sobie elementy różnych gatunków, wyróżnia się narracją stojącą w kontrze do białego, europocentrycznego dyskursu i w takiej konwencji przedstawia kontekst XII-wiecznych krucjat oraz prezydentury Donalda Trumpa.

hbo go seriale

Serial Wytępić całe to bydło wyprodukowany został dla HBO przez spółkę Velvet Films. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Raoul Peck (nominacja do Oscara za Nie jestem twoim murzynem). Obowiązki producentów wykonawczych pełnili: Raoul Peck i Rémi Grellety. Obowiązki starszej producentki ze strony HBO pełniła Sara Rodriguez, a producentkami wykonawczymi są Nancy Abraham i Lisa Heller.

Serial dokumentalny HBO Wytępić całe to bydło (Exterminate All The Brutes) dostępny jest już w HBO GO. Dwa pierwsze odcinki produkcji od dzisiaj można już oglądać w serwisie, kolejne dwa udostępnione zostaną jutro, tj. 9 kwietnia. Serial składa się z 4 odcinków.


Opisy odcinków

 

Wytępić całe to bydło, odcinek 1

W pierwszym odcinku serialu zatytułowanym The Disturbing Confidence of Ignorance reżyser Raoul Peck analizuje wątki nienawiści i uprzedzeń, które przewijają się w historii świata. Peck skupia się na dziedzictwie Stanów Zjednoczonych jako potęgi kolonialnej i analizuje, w jaki sposób rasa po raz pierwszy została zinstytucjonalizowana. Omawia też nazistowski program „eksterminacji”, jak i podobne koncepcje, które zdobyły popularność w świecie zachodu oraz prowadzoną  w ramach „dżentelmeńskiej umowy” grabież Czarnego Kontynentu.


Wytępić całe to bydło, odcinek 2

W drugim odcinku serialu Who the F*** is Columbus Peck przedstawia historię Krzysztofa Kolumba, Bitwy o Alamo i Szlaku Łez z perspektywy rdzennych mieszkańców Ameryki. Reżyser podkreśla, że „oficjalna” wersja historii została napisana przez ludzi trzymających władzę, a utrwaliły ją mity i kultura popularna. Peck kwestionuje „doktrynę odkrycia” wykorzystywaną, żeby uzasadnić zniewolenie milionów Afrykanów i w kontekście tej narracji zadaje pytania dotyczące swojej własnej historii.


Wytępić całe to bydło, odcinek 3

W trzecim odcinku pt. Killing at a Distance or… How I Thoroughly Enjoyed the Outing Peck porusza wątek migracji, handlu i broni, by dowieść, że Europejczycy wykorzystywali produkowaną masowo stal, aby prowadzić działania wojenne z dużej odległości. Reżyser analizuje trwający od wieków proces militaryzacji – od starań Jerzego Waszyngtona, aby uruchomić produkcję broni w Ameryce, przez Doktrynę Monroego, po okrucieństwa wojny w Hiroszimie i Nagasaki.


Wytępić całe to bydło, odcinek 4

W ostatnim odcinku serialu dokumentalnego zatytułowanym The Bright Colors of Facism Peck zastanawia się, jak pogodzić prawdziwą historię Ameryki z ideałami wolności i demokracji w kontekście trwającej walki o odpowiednią reprezentację rdzennej ludności oraz dziedzictwa niewolnictwa, którego pokłosiem jest współczesny instytucjonalny rasizm. Odwiedzając Berlin, Peck łączy odrodzenie białego nacjonalizmu z faszyzmem, niewolnictwem, kolonializmem i nazizmem.


 

Polecamy również

Mare z Easttown – nowy serial HBO z Kate Winslet w roli głównej zadebiutuje już 19 kwietnia w ofercie HBO i HBO GO

Netflix prezentuje plakat nowego filmu Zacka Snydera “Armia umarłych”

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner